Jerzy Kawalerowicz. Malarz X muzy
ZAPRASZAMY NA WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ PO WYSTAWIE
O wystawie:
Wystawa „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy” została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi
z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci Reżysera,
jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora znanych ekranizacji Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo vadis, laureata wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniego szefa „KADR-u”.
Na wystawie, która ma charakter biograficzno-retrospektywny, po raz pierwszy zaprezentowano tak bogaty materiał ikonograficzny dotyczący Jerzego Kawalerowicza, nigdy do tej pory nie pokazywany, w tym obszerną kolekcję plakatów wydanych na całym świecie do zrealizowanych przez Niego filmów.
Pośród wystawionych plakatów są unikatowe egzemplarze pochodzące z Argentyny, Kuby, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Niemiec, Japonii.
Ich liczba i róznorodność świadczy o ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Wystawa pokazuje życie i twórczość Jerzego Kawalerowicza poprzez pieczołowicie zgromadzony i niezwykle bogaty materiał ikonograficzny m.in. fotosy, werki i inne archiwalia, w tym dokumenty osobiste. Część opisową ekspozycji stanowią wypowiedzi reżysera, który niejako "oprowadza po wystawie".
Dopełnieniem całości jest publikacja polsko – angielska Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy . Ekspozycji towarzyszy film dokumentalny Whisky z mlekiem zrealizowany przez Studio Filmowe KADR w 2012 r., specjalnie na potrzeby wystawy. Jest to portret Jerzego Kawalerowicza opowiedziany poprzez jego filmy i ludzi, którzy z nim tworzyli. W syntetycznej formie przedstawia historię życia artysty. Wśród rozmówców są m.in. Małgorzata Dipont, Jerzy Kajetan Frykowski, Jerzy Wójcik, Wojciech Wójcik, Jerzy Rutowicz, Janusz Sosnowski, Jerzy Zelnik, Jerzy Laskowski, Jacek Gwizdała, Mieczysław Kuźmicki, Stanisław Zawiśliński. Reżyserem i operatorem obrazu jest Kacper Lisowski.
Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce podczas 37. FPFF w Gdyni.
Miejscem prezentacji było Muzeum Miasta Gdyni (8 maja - 30 czerwca 2012 r);
Wystawa ma charakter objazdowy, jest przygotowana w wersji polsko – angielskiej.
Wystawa została dofinansowana z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Realizacja: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Kurator wystawy: Krystyna Zamysłowska,
Projekt plastyczny: Sławomir Bit,
Projekt przedsięwzięcia: Stanisław Zawiśliński
Współorganizatorzy: Studio Filmowe KADR, Wydawnictwo Skorpion
Partnerzy Główni: Filmoteka Narodowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich