Twarze Agnieszki Holland. Polska. Europa. ŚwiatZAPRASZAMY NA WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ PO WYSTAWIE

O wystawie:

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland – jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Agnieszka Holland dała się też zapamiętać jako aktorka grając w kilku filmach, w tym rolę więźniarki Witkowskiej w Przesłuchaniu (1982) Ryszarda Bugajskiego.
Wystawa prezentuje dorobek filmowy Agnieszki Holland, która sławę i popularność w polskim i światowym kinie zawdzięcza m.in. takim filmom jak: Aktorzy prowincjonalni, Gorączka, Gorzkie żniwa, Europa Europa, Olivier Olivier, Tajemniczy ogród, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud, W ciemności Na wystawie prezentowana jest bardzo bogata dokumentacja fotograficzna związana z twórczością Reżyserki. Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum rodzinnego Ireny Rybczyńskiej – Holland oraz Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od: Krystyny Krauze, Jacka Petryckiego , Andrzeja Wajdy, Jerzego Kowalskiego oraz Andrzeja Koszyka – kolegów z okresu studiów w FAMU. Ponadto materiały do wystawy udostępniły: HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopan, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. British Film Institut w Londynie, CCC Filmkunst GmbH w Berlinie, Deutsche Film Institut we Frankfurcie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie.

Na wystawie można będzie obejrzeć także plakaty do filmów Agnieszki Holland wydane na całym świecie. Udało nam się zgromadzić plakaty japońskie, amerykańskie, niemieckie, włoskie, czeskie, izraelskie, również polskie i francuskie. Już sama ich obecność na wystawie podnosi jej atrakcyjność.
Wystawie towarzyszy publikacja Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland wydana w wersji polsko – angielskiej, której promocja przewidziana została podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. Zgromadzony przez Muzeum Kinematografii w Łodzi materiał dotyczący twórczości Agnieszki Holland oraz rosnące zainteresowanie jego prezentacją w Europie i na świecie stały się powodem przygotowania objazdowej anglojęzycznej ekspozycji poświęconej Reżyserce.

Partnerem głównym całego projektu jest Filmoteka Narodowa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi.

Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w marcu 2013 r podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pradze . W wernisażu uczestniczyła Agnieszka Holland.
Pierwsza polska odsłona wystawy nastąpiła podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. Wystawę była prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni w dn. 10.09. – 27.10.2013 r. i jednocześnie w ramach European Film Festival Iceland oraz projektu "Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury" w Reykjaviku (Islandia). Obecnie, do 31 stycznia 2014 roku, wystawa jest prezentowana w salach Muzeum Kinematografii. W tym samym czasie mogą ją oglądać mieszkańcy BudapesztuWspółorganizatorem prezentacji w Polsce jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.


Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Konsultacje: Irena Rybczyńska – Holland, Krystyna Krauze
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi